Máte krbovú vložku? Vyberajte vhodné palivové drevo

Ak ste si práve zakúpili krbovú vložku a chystáte sa na svoju prvú sezónu vytápania krbom, zrejme potrebujete poradiť s výberom vhodného palivového dreva. Do krbu totiž nemôžete vhodiť a spaľovať v ňom čokoľvek. Aby ste svoju krbovú vložku nezničili a neohrozili svoje zdravie, musíte si vyberať vhodné palivové drevo.

Tvrdé alebo mäkké drevo?

Vo všeobecnosti môžeme palivové drevo rozdeliť na tvrdé drevo a mäkké drevo. Ako sa v ňom však vyznať? Ktoré drevo je tvrdé a ktoré mäkké? A hlavne, ktoré sa hodí na spaľovanie do krbov? Na tieto otázky si teraz odpovieme.

  • Mäkké drevo. Spravidla ide o ihličnaté drevo. Z listnatých drevín sem môžeme zaradiť napríklad topoľ alebo lipu. Toto drevo sa síce rýchlo rozhorí, ale nie je vhodné na dlhodobejšie pálenie. Uplatní sa najmä na triesky a podpaľovanie.
  • Tvrdé drevo. Ide o drevo listnatých stromov. Toto drevo je priam ideálne do krbov, pretože horí pomaly a dlho. Je vynikajúce aj do pecí, na ktorých sa varí.

Aké sú ďalšie výhody tvrdého dreva? V prvom rade je to vyššia výhrevnosť. Ideálna výhrevnosť dreva má hodnotu cca 12 až 14 MJ/kg, čo toto tvrdé drevo spĺňa. Tvrdé drevo tiež vytvorí stabilný oheň. Do krbu tak nebudete musieť zakaždým prihadzovať ďalšie palivo.

Ako ušetriť na palivovom dreve?

Ľudia si spravidla vyberajú palivové drevo aj podľa ceny. Platí, že lacnejšie sa dá kúpiť zmes ihličnatého a listnatého palivového dreva. Avšak za svoje peniaze tak môžete dostať menej kvalitné palivové drevo. V každom prípade sa odporúča kupovať do krbových vložiek tvrdé drevo, ktoré má vyššiu výhrevnosť a pomaly horí. Ak chcete na palivovom dreve ušetriť, môžete si kúpiť drevo, ktoré ešte nie je upravené. Čo to znamená? V praxi asi to, že si ho budete musieť svojpomocne naštiepať! Čím menšie polená sú totiž pripravené, tým je drevo drahšie. Stretnúť sa môžete tiež so samoťažbou dreva. Takéto drevo je o niekoľko kategórií lacnejšie, ako hotové upravené drevo. Nutné je však zarátať cenu vlastnej práce a vlastnej dopravy.

Nezabúdajte tiež, že do krbovej vložky vkladáme suché drevo, ktoré prirodzene schne po dobu dvoch rokov! Pri spaľovaní vlhkého dreva vznikajú sadze, decht a takéto drevo nesprávne horí. Ideálne do krbovej vložky je teda suché tvrdé drevo.

 

FOTO: © idea_studio / Dollar Photo Club

Pridaj komentár