Ako vybrať vhodnú krbovú vložku?

Ak je to len trochu možné, mal by každý rodinný dom mať krb. Krb totiž robí z domu skutočný domov. Je to centrum domácnosti a dodáva vynikajúcu útulnú atmosféru. O úspore energií ani nehovoriac. Máte v dome murovaný komín a uvažujete o inštalácii krbu a krbovej vložky? Poradíme Vám s výberom.

Pred kúpou krbovej vložky

V prvom rade sa uistite, či je Váš komín v dobrom stave. Najmite si služby kominára, ktorý Vám komín vyčistí, prípadne poradí s opravou alebo prerobením komína tak, aby bol vhodný na používanie krbu. Určte si miesto vo Vašej domácnosti, kde bude krb nainštalovaný. Krbová vložka sa potom vyberá v závislosti od rozmerov a priestoru, ktorý máte k dispozícii.

Výber vhodnej krbovej vložky

Pri výbere krbovej vložky je dôležité si stanoviť, či má krb slúžiť na stále vykurovanie, alebo či pôjde len o dodatočný zdroj tepla v zimnom období. Ak bude krb slúžiť ako hlavný zdroj tepla, máte možnosť zvoliť si teplovzdušnú alebo teplovodnú krbovú vložku. Aký je v nich rozdiel? Teplovzdušná krbová vložka funguje na princípe cirkulácie vzduchu v miestnosti, ktorý zohrieva a pomocou ventilátorov dokáže hnať aj do iných miestností. Teplovodná krbová vložka má zas nainštalovaný výmeník, ktorý ohrieva vodu a tá zásobuje radiátory a tak ohrieva miestnosti.

Ak by malo ísť o krb len na takzvané dekoračné účely, zvoliť si môžete aj otvorený krb. Ten je ale omnoho menej výkonný, ako klasické krbové vložky. Je však ideálny pre tých, ktorí túžia po romantickej atmosfére. V súčasnej dobe sa však už otvorené krby príliš nevyužívajú. V kurze sú krbové vložky s dvierkami, prevažne zo skla.

Výkon krbovej vložky

Výkon je zásadný údaj, ktorý by mal ovplyvniť výber Vašej krbovej vložky. Platí, že 1 kW výkonu krbovej vložky dokáže vytopiť 20 metrov kubických priestoru. Záleží však aj od toho, či ide o novostavbu alebo staršiu stavbu s hrubými stenami a vysokými stropmi. Tú vytopíte zložitejšie. Určite netreba voliť výkonnejšiu, ale ani menej výkonnú krbovú vložku. Ak si nebudete vedieť s výberom čo sa týka výkonu poradiť, obráťte sa na odborníka.

 

FOTO: © GCMTT / Dollar Photo Club

Pridaj komentár