Peletové kachle sú automatické kachle na drevené pelety: šnek dávkuje palivo zo zásobníka do horáka, elektrický zapaľovač ho zapáli a ventilátory odvádzajú spaliny a rozháňajú teplo po miestnosti. Podľa technických listov RIKA a Ravelli spotrebujú modely s výkonom 2,5 až 8,8 kW približne 0,6 až 2 kg peliet za hodinu. Každé nové peletové kachle musia od 1. januára 2022 spĺňať nariadenie Komisie (EÚ) 2015/1185 o ekodizajne, teda sezónnu účinnosť vykurovania najmenej 79 % a emisie prachu najviac 20 mg/m³.
Ako peletové kachle fungujú
Zásobník je súčasť kachlí. Šnekový podávač posúva pelety do horáka, kde ich elektricky zapáli zapaľovač. Podľa popisu v magazíne ČESKÉSTAVBY trvá zapálenie prvých 5 až 10 minút. Keď sa teleso kachlí ohreje, naskočí cirkulačný ventilátor, ktorý nasáva vzduch z miestnosti a vháňa ho späť zohriaty. Spaliny odťahuje spalinový ventilátor. Pri modeli z toho popisu má diaľkové ovládanie päť stupňov výkonu a slúži zároveň ako termostat.
Kachle potrebujú elektrickú prípojku. RIKA uvádza pri modeli Cosmo priemerný príkon 20 W, čo je 0,48 kWh za 24 hodín, Ravelli pri modeli Mild inštalovaný príkon 45 W. Vlastnú spotrebu elektriny pri menovitom a minimálnom výkone musí výrobca podľa nariadenia 2015/1185 uvádzať v návode aj na svojom webe.
Výkon, zásobník a spotreba peliet
Spotreba rastie s výkonom. Tabuľka uvádza údaje z technických listov výrobcov.
| Model | Výkon | Spotreba peliet | Zásobník | Elektrický príkon |
|---|---|---|---|---|
| RIKA Cosmo | 2,5 až 6 kW | 0,6 až 1,3 kg/h | 39 l, asi 25 kg | priemerne 20 W |
| Ravelli Mild | 3,9 až 8,8 kW | 0,88 až 2 kg/h | 14 kg | 45 W (inštalovaný) |
| Cadel Maya Idro 18 (s výmenníkom) | 18 kW, do vody 13,2 kW | 1 až 4 kg/h | 26 kg | neuvádza sa |
RIKA uvádza zásobník 39 litrov, približne 25 kg, a upozorňuje, že kapacita v kilogramoch sa líši podľa objemovej hmotnosti peliet. Pri zásobníku s 14 kg udáva Ravelli dobu horenia 8 až 19 hodín.
Spotrebu možno odhadnúť aj výpočtom. Pelety ENplus A1 majú zaručenú výhrevnosť najmenej 4,6 kWh/kg (16,5 MJ/kg), preto ju odhadnete ako výkon vydelený súčinom 4,6 a účinnosti. Pri výhrevnejších peletách vyjde spotreba o niečo nižšia. Výrobcovia uvádzajú účinnosť 90,7 % (RIKA Cosmo) a 88,2 až 92,5 % (Ravelli Mild), obe kachle majú energetickú triedu A+. Pri účinnosti 92 % vychádza pre 3 kW asi 0,7 kg/h, pre 6 kW asi 1,4 kg/h a pre 8,8 kW asi 2,1 kg/h. To je blízko údaju Ravelli (2 kg/h pri 8,8 kW) a o niečo viac než údaj RIKA (1,3 kg/h pri 6 kW). Pri priemernom výkone 3 kW a ôsmich hodinách denne ide o 5,7 kg za deň, zásobník s 25 kg vydrží vyše štyri dni.
Certifikácia ENplus vychádza z normy ISO 17225-2. Trieda A1 pripúšťa popol v sušine najviac 0,70 % a vlhkosť najviac 10 %, priemer 6 alebo 8 mm (s toleranciou 1 mm) a objemovú hmotnosť 600 až 750 kg/m³. Trieda A2 pripúšťa popol do 1,20 %. Teplota deformácie popola je pri A1 najmenej 1 200 °C, pri A2 najmenej 1 100 °C.
Nariadenie 2015/1185 určuje pre kachle na lisované drevo v podobe peliet okrem prachu aj ďalšie limity pri 13 % kyslíka: organické plynné zlúčeniny 60 mgC/m³, oxid uhoľnatý 300 mg/m³ a oxidy dusíka 200 mg/m³. Pri kachliach na iné tuhé palivo je limit oxidu uhoľnatého 1 500 mg/m³, teda päťkrát vyšší.
Teplovzdušné kachle alebo kachle s výmenníkom
Teplovzdušné kachle odovzdávajú teplo vzduchu v miestnosti, kde stoja. Kachle s výmenníkom odvádzajú podstatnú časť výkonu do vody vykurovacej sústavy. Cadel uvádza pri modeli Maya Idro 18 menovitý výkon 18 kW a užitočný výkon do vody 13,2 kW, pri zníženom výkone 3,1 kW do vody.
Nariadenie 2015/1185 sa vzťahuje aj na kachle s nepriamym ohrevom kvapaliny, pokiaľ priamy výkon do miestnosti dosahuje pri menovitom výkone aspoň 6 % kombinovaného priameho a nepriameho výkonu. Pod touto hranicou sa na spotrebič nevzťahuje. Ak má kachle vykúriť celý dom, porovnajte ich s kotlom: ročnú spotrebu a náklady rozoberá článok o kotle na pelety. Napojenie na vykurovaciu sústavu patrí odborníkovi.
Komín, prívod vzduchu a údržba
Peletové kachle sú spotrebič na tuhé palivo, a preto platí vyhláška č. 401/2007 Z. z. Spotrebič musí byť pripojený ku komínu so zodpovedajúcimi vlastnosťami spôsobom, ktorý určil výrobca (§ 12 ods. 1). Priamy odvod spalín dymovodom do ovzdušia vyhláška pri spotrebiči na tuhé palivo pripúšťa ako výnimku v maringotke, lesanke a dočasných stavbách (§ 12 ods. 2). Odťah má pri Ravelli Mild priemer 80 mm, pri RIKA Cosmo 100 mm a RIKA uvádza požadovaný komínový ťah 3 Pa. Prívod vzduchu určuje dokumentácia výrobcu: model RIKA Cosmo má prípojku čerstvého vzduchu s priemerom 60 mm a potrebu vzduchu 13 m³/h.
Údržba patrí k prevádzke: rozsah určuje výrobca (§ 13 ods. 9) a spotrebič sa čistí v jeho lehotách (§ 20 ods. 7). V popise z magazínu ČESKÉSTAVBY sa pri jednom modeli čistí horáčik raz za 3 až 4 dni a popol sa vynáša približne raz za desať dní. Nevychladnutý popol patrí len do nerozbitnej plnostennej nádoby z nehorľavého materiálu (§ 13 ods. 8). Bez dozoru možno spotrebič prevádzkovať len vtedy, ak to dovoľuje jeho konštrukcia a dokumentácia (§ 13 ods. 2).
Komín so spotrebičom na tuhé palivo do 50 kW sa počas prevádzky čistí a kontroluje najmenej raz za štyri mesiace (§ 20 ods. 2), v občasne užívanej stavbe najmenej raz za dva roky (§ 20 ods. 5). Ak kachle od posledného čistenia a kontroly stáli dlhšie než štyri mesiace, pred opätovným uvedením do prevádzky sa musí vykonať ich kontrola a čistenie (§ 20 ods. 4). Podrobnosti sú v článku o kontrole a čistení komína. Text nenahrádza dokumentáciu výrobcu ani posúdenie kominárom.
Časté otázky
Koľko peliet spotrebujú peletové kachle za hodinu?
Podľa technických listov 0,6 až 1,3 kg/h pri RIKA Cosmo (2,5 až 6 kW) a 0,88 až 2 kg/h pri Ravelli Mild (3,9 až 8,8 kW). Výpočtom z výhrevnosti 4,6 kWh/kg a účinnosti 92 % vychádza 0,7 kg/h pri 3 kW.
Potrebujú peletové kachle komín?
Áno. Vyhláška č. 401/2007 Z. z. vyžaduje pripojiť spotrebič na tuhé palivo ku komínu so zodpovedajúcimi vlastnosťami. Priamy odvod spalín do ovzdušia pripúšťa ako výnimku v maringotke, lesanke a dočasných stavbách.
Čo znamená označenie ENplus A1 pri peletách?
Najprísnejšiu triedu certifikácie ENplus: popol v sušine najviac 0,70 %, vlhkosť najviac 10 % a výhrevnosť najmenej 4,6 kWh/kg. Požiadavky vychádzajú z normy ISO 17225-2.
Zhrnutie
- Spotrebu v kg/h odhadnete ako výkon ÷ (4,6 × účinnosť); pri 3 kW a účinnosti 92 % je to asi 0,7 kg/h.
- Kachle sa pripájajú na komín podľa vyhlášky č. 401/2007 Z. z. a komín sa čistí a kontroluje raz za štyri mesiace prevádzky.
- Pelety ENplus A1 zaručujú popol v sušine najviac 0,70 % a výhrevnosť najmenej 4,6 kWh/kg.
Zdroje
- ENplus ST 1001:2022, druhé vydanie: Drevené pelety, požiadavky na podniky (príloha A, tabuľka 4 s limitmi tried A1, A2 a B)
- Ravelli: Mild, technické údaje peletových kachlí
- RIKA: Cosmo, technický list peletových kachlí (Data sheet)
- Cadel: Maya Idro 18, technické údaje peletových kachlí s výmenníkom
- Vyhláška MV SR č. 401/2007 Z. z. o technických podmienkach a požiadavkách na protipožiarnu bezpečnosť pri inštalácii a prevádzkovaní palivového spotrebiča, elektrotepelného spotrebiča a zariadenia ústredného vykurovania a pri výstavbe a používaní komína a dymovodu a o lehotách ich čistenia a vykonávania kontrol
- ČESKÉSTAVBY.cz: Krbová kamna na pelety vytopí menší dům